Küçük yatak odaları nasıl düzenlenmelidir?

Yatak odanız dinlenmeniz için evin en önemli odasıdır. Yatak odasında olan sıkışıklık, hem gözünüze hem de ruhunuza sıkıntı verecektir. Peki, küçük yatak odaları nasıl dekore edilmelidir?

Öncelikle, küçük metrekareli bir yatak odanız varsa, duvarları açık renklere boyamalısınız. Açık renk duvar boyaları, daima ortamları geniş ve ferah gösterir. Duvar kağıdı yaptırmayı düşünüyorsanız, onda da mümkün olduğunca deseni olmayan açık tonlar tercih edin. Duvarlara tablo asacaksanız, dik olanlardan seçin. Geniş olan tablolar, daima ortamları daraltırlar. Yatak odası mobilyasına karar veriyorsanız, öncelikle ihtiyaçlarınızı belirleyin. Bunu yapmadan önce, yatak odanızda olan fazlalıkları başka odalara almayı düşünün. Mesela, balkona küçük bir dolap koyabilir, yorgan ve yastıkları buraya alabilirsiniz. Unutmayın yatak odasında asla fazlalık tutmayacaksınız. Kaç kapılı bir gardroba ihtiyacınız var? Komidin lazım mı? Tuvalet masası kullanıyor musunuz? Ona göre ihtiyaç listenizi hazırlamalısınız. Eşya almaya giderken, odanın mutlaka metrekarelerini alarak gidin. İhtiyacınızdan fazlasını almamaya gayret edin ve satıcıya mutlaka oda ölçülerinizi verin. Aldığınız bir mobilyayı odaya sığdıramazsanız sizin için daha kötü olabilir. Moralinizi bozmadan ve bazı eşyalardan tasarruf ederek şık ama küçük bir yatak odası tasarlayıp dekore edebilirsiniz. Yatak başınızı seçerken, mümkün olduğunca küçük detaylı, sade ve ufak ölçülerde yatak başı seçin. Yatak odalarında, genelde odak noktası yatak başlığıdır. Bu nedenle, orada kullandığınız başlık ne kadar sade ve küçük olursa, odanız o kadar büyük durur. Yatak başlığınızın iki yanına komidin sığmıyorsa, duvara ekleyeceğiniz ayarlanabilir bir lamba ile çözüm yaratabilir, üstelik küçük bir raf monte ederek kitap, gözlük, su ve su bardağı gibi eşyalarınızı koyabilirsiniz. Duvardan ayarlı bu lambalar sayesinde, gece kalktığınızda hemen yakabilir ve ışık sorununuzu çözebilirsiniz. Nevresimlerde ve yatak takımlarında, bu sene çok moda olan beyaz ve dantelli takımlar kullanabilir, yatağın üstüne renkli yastıklar donatarak dekore edebilirsiniz. Hem beyazın içinde patlayacak olan tonlar, odaya şık ve sevimli bir hava verecektir. Üstelik, Perde seçimlerinde yastıklarla aynı tonları paylaşabilirsiniz. Dökümlü ve renkli perdeler ile odanın havasını değiştirebilirsiniz.

Küçük bir yatak odası, iyi bir dekorasyonla huzur bulacağınız şık ve ferah alana dönebilir. Bunun için gerekli olan bazı ipuçlarını vermeye çalıştık.

Küçük yatak odaları nasıl düzenlenmelidir? adlı resim galerisi

Facebookta Paylaş tweet-it

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında

Dekorasyonun ritmini yakalamanın önemini biliyor ve sizinle paylaşıyoruz. Bu günden itibaren, dekorasyon konusunda her detayı paylaşarak,sizin iç ritminizi yakalamaya çalışacağız

Yorumlar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>