Mutfaklarda set arası çözümleri

Set arası, mutfak dolapları ile tezgah arasında kalan ve musluğun arkasında bulunan alandır. Yemek yaparken veya bir şeyler yıkarken, kirli suyun ve kimyasalın sıçradığı bu alanı temiz tutmak zordur. Set arası, aynı zamanda mutfağın görselliğini arttırdığından, uygun malzeme seçimi yapmak önemlidir.

Set arası son derece küçük bir alanı kapladığı halde, görselliği ve dekorasyona etkisi büyüktür. Bu alanda yer alan panel için, dilerseniz mat yüzeyli veya parlak yüzeyli bir malzeme seçebilirsiniz. Tezgahınızla tamamlayıcı bir malzeme seçerek, mutfakta şık bir odak noktası yaratabilirsiniz. Hatta beğendiğiniz şık bir duvar kağıdı ile kaplayıp, üzerini temperli cam ile kapatabilirsiniz. Burada önemli olan, malzemeye suyun sızmamasıdır. Set arası panelin, tezgahtan en az 20 cm yukarıda olması gerekmektedir. Ancak kullandığınız musluk bataryasının yüksekliği, lavabonun şekli veya sizin kullanma şeklinize göre yükseltilebilir. Minimal ve modern bir görünümden hoşlanıyorsanız, hem tezgah üstü, hem de set arası panelde aynı malzemeyi kullanarak dekore edebilirsiniz.

Bir kaç örnek vermek gerekirse;

Paslanmaz çelik; mutfakta sıklıkla kullanılan bir malzeme olan paslanmaz çelik, set arası panel için çok kullanışlı bir malzemedir. Işığı yansıtıp, genişlik hissi vermesi, anti-bakteriyel olması nedeni ile tercih edilir. Parmak izi bırakması ve leke tutması nedeni ile sık olarak temizlenme ihtiyacı doğurur. Dikkatli kullanılmaz ise de, hemen çizilebilirler. Paslanmaz çelik levhaları, kendiniz matkap ile yerleştirebilirsiniz. Son dönemde dekorasyonda sıkça kullanılan malzemelerdendir.

Cam; sert ve kolay temizlenen bir malzeme olan cam, set arası için beklide en kolay ve pratik malzemedir. Hem ışığı yansıtır, hem de renk ve doku alternatifi çoktur. Cam panelleri ışıklandırarak, tezgah üzerinde çalışırken kolaylık ve kaliteli bir görünüm yakalanabilir.

Seramik; Set arası panellerde sıklıkla kullanılan seramikler, hem temizleme yönünden rahat, hem de dayanıklı bir malzemedir. Yapı marketler dahil olmak üzere, her yerden satın alabilir, kendiniz uygulayabilirsiniz. Seramikler, dekorasyondaki en önemli unsurlardan biridir.

Taş; Mermer ve granit gibi doğal taşlar, son derece estetik bir görünüme sahip olup dekorasyonun vazgeçilmez unsurlarındandır. Ancak kiri içine hapsettiğinden, özellikle asidik kimyasal ve sıvılara dayanıksız olduğundan sık sık cilalanmak ister. Ayrıca ağır olduklarından, montajı daha zahmetli olmaktadır.

Mutfaklarda set arası çözümleri adlı resim galerisi

Facebookta Paylaş tweet-it

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında

Dekorasyonun ritmini yakalamanın önemini biliyor ve sizinle paylaşıyoruz. Bu günden itibaren, dekorasyon konusunda her detayı paylaşarak,sizin iç ritminizi yakalamaya çalışacağız

Yorumlar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>